Zajęcia zdalne z edukacji zdrowotnej ( Temat: Piramida Zdrowia)-18.05.2020 r.

Utworzono dnia 18.05.2020

Drodzy Rodzice!

Proszę zaglądać na stronę internetową naszego przedszkola: zakładka- OGŁOSZENIA DLA RODZICÓW. Znajdą tam Państwo  informacje i ogłoszenia na temat bieżących spraw . Jest nowe ogłoszenie o konkursie plastycznym dla dzieci, do którego bardzo zachęcamy.

Prosimy zaglądać także na przedszkolnego Facebooka , gdzie znajdą państwo szereg pomysłów na ciekawe zabawy z dzieckiem w domu, a także inne propozycje.

Dzisiejszy Temat: Piramida Zdrowego Żywienia.

W zeszłym roku prowadziłam razem z nauczycielami grupy  program edukacji żywieniowej dla 5-latków „Co warto jeść”.

Wędrowaliśmy wtedy  z dziećmi po „Królestwie Zdrowego Jedzenia”, czyli po poszczególnych piętrach „Piramidy Zdrowia”.(My nazywaliśmy poszczególne piętra tak:  Krółestwo  Ruchu, Królestwo Warzyw i Owoców, Ziarenkowo, Mlekolandia, Kraina Białka i Olejkowo.)

1.Proponuję przypomnieć dzieciom „Piramidę Zdrowia” oraz zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania. Proszę więc przeczytać dziecku wiersz Dla każdego coś zdrowego”- S. Karaczewskiego.

Jeśli chcesz się żywić zdrowo,
jadaj zawsze kolorowo!
Jedz owoce i jarzyny,
to najlepsze witaminy!
Jedz razowce z grubym ziarnem,
zdrowe jest pieczywo czarne!
Na kanapkę, prócz wędliny,
połóż listek zieleniny!
I kapusta, i sałata,
w witaminy jest bogata!
Mleko, jogurt, ser, maślanka –
to jest twoja wyliczanka!
Chude mięso, drób i ryba
to najlepsze białko chyba!
Sok warzywny, owocowy,
kolorowy jest i zdrowy!
Kto je tłusto i obficie,
ten sam sobie skraca życie!

2. Proszę zadać dziecku pytania na temat wiersza i zdrowego odżywiania.

wyjaśnienie niezrozumiałych słów jarzyny = warzywa,
razowiec = chleb z mąki razowej, chleb ciemny, :

- co powinniśmy jeść, aby być zdrowym?
- co to znaczy zdrowe jedzenie?
- dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
- jakie znasz owoce i warzywa?
- o czym należy pamiętać spożywając owoce i warzywa?
- jakich produktów należy unikać?
- jak należy jeść posiłki szybko czy powoli?
- co najzdrowiej pić?
- czy wystarczy, jak zjemy jeden raz dziennie?
- czy powinniśmy zdejmować z kanapek warzywa, sałatę wędlinę, sery i wędliny?
- itp.

3. Proszę pokazać dziecku dla przypomnienia ilustrację przedstawiającą piramidę zdrowego żywienia ( załącznik Nr 1.) i przypomnieć, które produkty  należy spożywać często (produkty zbożowe, owoce i warzywa, mleko i przetwory, mięso, woda). Zapytać dziecko, czego jeszcze człowiek potrzebuje oprócz jedzenia, aby być zdrowy? (ruchu).

4 .Można zadać dziecku zagadki dotyczące zdrowej żywności.

• Ten biały napój daje ci zdrowie. Nie możesz zgadnąć kotek ci powie. (mleko)
• Kura je zniosła, mama przyniosła, ugotowała dzieciom je dała.( jajko)
• Porzeczkowy czy jabłkowy, zawsze smaczny jest i zdrowy. (sok)
• Choć dziurek w nim sporo, łatać ich nie trzeba. Zjem go z apetytem razem z kromką chleba. (ser)
• Ma okrągły brzuszek i ogonek mały, będzie z niego na obiad barszczyk doskonały. (burak)
• Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w beczce leży kiszony. (ogórek)
• Jakie warzywo nawet niewielkie, wyciśnie z oczu słoną kropelkę? (cebula)
• Dobra gotowana i dobra surowa, choć nie pomarańcza to pomarańczowa? (marchewka)

5. Praca plastyczna „Piramida Zdrowego Żywienia”.

Proszę wydrukować kontury Piramidy Zdrowia (Załącznik Nr 2) lub narysować samemu trójkąt z podzielonymi piętrami piramidy.

Zadaniem dziecka będzie wypełnienie piramidy  produktami spożywczymi z danego piętra piramidy.
 Dziecko może  narysować produkty na piramidzie  samo lub wyciąć  z gazet (gazetki reklamowe)  obrazki przedstawiające różne produkty (zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne, produkty białkowe oraz tłuszcze) oraz przyklei na poszczególne piętra piramidy ( wtedy proponuję narysować piramidę na dużym papierze). Po wykonaniu pracy porównajcie  z wydrukowaną  planszą „Piramidy Zdrowia” i omówcie..

6., Jako podsumowanie można oglądnąć  piosenkę o piramidzie żywienia: https://www.youtube.com/watch?v=7_Y8QekljEo

Można też oglądnąć bajkę edukacyjną  o zdrowym śniadaniu:

Pomyślałam, że miło by było dzieciom i rodzicom oglądnąć  dla przypomnienia zdjęcia  z programu żywieniowego „Co warto jeść” z zeszłego roku. Może dzieci jeszcze pamiętają.

Oto link:   http://www.przedszkole3augustow.szkolna.net/specjalisci/edukator-zdrowia/g,program-zywieniowy-w-grupie-5-latkow-co-warto-jesc

Pozdrawiam  i życzę miłej zabawy  - pani Krysia

ZAŁĄCZNIKI: