Środa 24.06.2020 Temat: Już lato woła nas!

Utworzono dnia 24.06.2020

Moje wakacyjne plany –Dziecko opowiada o swoich wakacyjnych planach, opisuje miejsca, w które pojadą, mówi o tym, co będą robić i kto pojedzie razem z nimi, zdradza, jakim środkiem lokomocji będą podróżować i jakie już poczyniły przygotowania do wyjazdu. Rodzic zwraca uwagę, żeby dziecko poprawnie formułowało zdania i używało czasowników

w czasie przyszłym w formie osobowej.

Fale – zabawa ruchowo-rytmiczna. Dziecko siada w siadzie skrzyżnym. Rodzic zaczyna śpiewać słowo „fale” na melodię popularnej piosenki „Panie Janie”. Dziecko zaczyna śpiewać razem z Rodzicem. Do śpiewu Rodzic dołącza falujący ruch rąk, jakby rysował fale w powietrzu. Dziecko naśladuje ruch, nie przestając śpiewać. W kolejnym etapie zabawy dziecko śpiewa i rysuje fale palcami na podłodze, potem śpiewa, poruszając rytmicznie chustką(lub innym dostępnym rekwizytem). Na koniec śpiewa, rysując rytmicznie fale kredką na kartce papieru.

Dzień dobry, witam was – nauka rymowanki na pamięć, zadania z „Kart pracy” kp c.4 s.78-79. Dziecko uczy się na pamięć rymowanki z „Kart pracy”. Gdy zacznie powtarzać słowa bezbłędnie, Rodzic zachęca, aby powiedziały rymowankę tak, jakby mówiły do niemowlęcia, próbując je rozweselić. Następnie dziecko zmienia intonację, wypowiadając rymowankę jak robot i jak czarownica rzucająca zaklęcie. Po skończonej zabawie z rymowanką, dziecko opisuje obrazek w „Kartach pracy”. Rodzic zachęca, aby używały słów określających położenie: „w”, „nad”, „pod”, „z prawej strony”, „z lewej strony”. Dziecko odczytuje również wyrazy umieszczone na rysunku, przelicza w nich sylaby i otacza pętlą wyrazy trzysylabowe. Następnie rysuje szlaczek, powtarzając wcześniej poznaną rymowankę.

Piosenka lato lato

Spróbujcie nauczyć się wiersza:

Sta­nę­li­śmy w dłu­gi sze­reg
i idzie­my na spa­ce­rek!
Idziem ra­zem, rów­nym kro­kiem
do ga­iku nad po­to­kiem!
Staś przy­gry­wa: „Tra-ta-ta-ta!“
Boć to już po­czą­tek lata!

Lato! lato! W kło­sów chrzę­ście
sły­chać ra­dość, sły­chać szczę­ście;
ra­do­śnie re­cho­cą żab­ki,
ro­biąc kosi-kosi w łap­ki!
Staś przy­gry­wa: „Tra-ta-ta-ta!“
Boć to już po­czą­tek lata!

Autorem wiersza jest Józef Antoni Birkenmajer

Zadania KP 4 str. 78-79 ( sześciolatki), KP 4 str. 56 (pięciolatki)

Życzymy miłego dnia dzieci!