Zajęcia zdalne z edukacji zdrowotnej (Temat: Zdrowie na łyżce–smaczne i zdrowe warsztaty kulinarne)-23.04.2020 r.

Utworzono dnia 23.04.2020

Drodzy Rodzice!

Proponuję dla relaksu i zdrowia trochę pokucharzyć i pogotować razem z dzieckiem.

Dzisiejszy Temat: Zdrowie na łyżce – smaczne i zdrowe warsztaty kulinarne

( z mamą, tatą, babcią lub dziadkiem).

Cel:

• rozwijanie prawidłowych nawyków żywieniowych,
  • utrwalanie wiedzy o zdrowiu i zdrowych, pożywnych produktach,
  • rozwijanie pasji gotowania.

Potrzebne materiały i narzędzia:

• produkty spożywcze (w zależności od wybranego przepisu),
  • miska,
  • tacka,
  • noże,
  • sztućce,
  • fartuszki ochronne,
  • garnek,
  • łyżki do mieszania.
  1. Proszę wstępnie przeprowadzić z dzieckiem rozmowę: Co to znaczy zdrowo się odżywiać?  Jakie produkty są zdrowe? Dlaczego należy jeść warzywa i owoce, co zawierają?...itp

2. Wspólne gotowanie

Proponuję przygotować wspólnie na kolację lub  śniadanie zdrową owsiankę z rodzynkami i bananem lub kaszę jaglaną z gruszką, bakaliami i miodem.

.Owsianka z rodzynkami i bananem

Składniki:

• banan,
  • rodzynki,
  • płatki owsiane,
  • 1/2 szklanki wody lub mleka,
  • cynamon w proszku,
  • miód.

Przygotowanie:

Do miseczki wlać gorące mleko lub wodę, wsypać płatki owsiane (ok. 40 g) i przykryć np. talerzykiem. Odczekać kilka minut, aż płatki wchłoną płyn. W tym czasie pokroić banana w plasterki i odmierzyć garść rodzynek. Wszystko wrzucić do miseczki z płatkami. Dla lepszego smaku można posypać cynamonem i dodać trochę miodu.

Kasza jaglana z gruszką, bakaliami i miodem.

Składniki:

• 3 szklanki wody,
  • 3/4 szklanki wypłukanej kaszy jaglanej,
  • gruszka,
  • 1/2 szklanki suszonych bakali (według uznania),
  • 2 łyżki miodu

Przygotowanie:

Do zagotowanej wody wrzucić wypłukaną kaszę jaglaną, pokrojoną w kostkę gruszkę i bakalie. Gdy woda się wchłonie, zostawić pod przykryciem jeszcze przez 10–15 minut. Gotowe danie polać miodem.

3.Wspólny posiłek

4. Rozmowa na zakończenie

Proszę zadać dziecku pytania. Czy potrawa smakowała ? Czy dziecko sądzi, że była zdrowe? Po czym to poznała?

5. Proponuję Rodzicom oglądnąć prezentację ze strony „Zdrowy przedszkolak” propagujący zdrowy styl życia pt: „ Jak prawidłowo odżywiać przedszkolaka?” Oto link: https://pp11.pila.pl/upload/files/prezentacja_%C5%BCywienie%20dzieci%20Piramida%202.pdf

- Zachęcam także  do przeczytania  artykułu  o zdrowiu psychicznym pt:Jak pomóc dziecku zwalczyć stres?”, który  umieściłam na stronie internetowej przedszkola w zakładce PROMOCJA ZDROWIA- PORADY DLA RODZICÓW.

* Przepisy i proporcje pochodzą ze strony internetowej www.pyszoty.pl – firmy cateringowej zajmującej się zdrowym żywieniem w żłobkach, przedszkolach i szkołach.

Powodzenia i życzę smacznego -pani Krysia