Zajęcia zdalne z edukacji zdrowotnej ( Temat: Wiem, że zdrowo jem)-14.05.2020 r.

Utworzono dnia 14.05.2020

Drodzy Rodzice!

Proszę zaglądać na stronę internetową naszego przedszkola: zakładka- OGŁOSZENIA DLA RODZICÓW. Znajdą tam Państwo  informacje i ogłoszenia na temat bieżących spraw.

Temat zajęć: Wiem, że zdrowo jem.

Cele główne:
- zapoznanie z zasadami zdrowego i racjonalnego odżywiania,
- rozumienie konieczności spożywania produktów z piramidy zdrowia dla zachowania dobrego zdrowia i prawidłowego rozwoju,
- klasyfikowanie produktów żywnościowych na ,,zdrowe” i ,,niezdrowe",

Przebieg zajęcia:

1. Proponuję pobawić się rodzicom i dzieciom w teatr. Zadaniem rodzica będzie odegranie scenki z pacynką lub lalką w/g scenariusza lub według własnej inwencji twórczej.

„Przygoda Zuzi”- scenka edukacyjna.
- Dzień dobry. Mam na imię Zuzia i bardzo lubię jeść, ale czasami boli mnie brzuszek i nie wiem dlaczego? Dziś rano też mnie trochę bolał, chociaż zjadłam śniadanie, było bardzo smaczne.
Rodzic pyta – A co jadłaś na śniadanie?
Zuzia odpowiada, że zjadła całą paczkę chipsów, batonik czekoladowy i wypiła jeszcze szklankę coca- coli. Przecież nie może mnie boleć brzuszek z głodu?- mówi Zuzia.

2. Porozmawiaj z dzieckiem na temat scenki i zdrowego odżywiania. Zadaj dziecku pytania:
- Powiedz, na co skarżyła się Zuzia?
- Co zjadła na śniadanie? Czy to było zdrowe śniadanie?
- A dlaczego nie można jeść tylko cukierków i ciastek? (ponieważ w nadmiernej ilości powodują ból brzucha, psucie się zębów, złą kondycję fizyczną, otyłość).
- A co dzieci powinny jeść i pić? (konieczność jedzenia owoców, warzyw, nabiału, chlebka, jajek, wędlinki….., picie wody niegazowanej…. aby być zdrowym i silnym).

3. Niech dziecko posłucha i oglądnie „Piosenkę o niezdrowym jedzeniu”. Oto link: https://www.youtube.com/watch?v=1bmJ4Zlj_B4&vl=pl

4. Praca plastyczna „Talerz zdrowia”.
Proponuję wykorzystać do pracy 2 papierowe talerzyki ( można też narysować ) i gazetki reklamujące produkty żywnościowe z Lidla, Kauflandu…itp. Dziecko niech wytnie, jak potrafi produkty żywnościowe (albo rodzic niech wytnie) i dziecko przyklei na jednym talerzu obrazki produktów zdrowych a na drugim niezdrowych.

5. Aby zapoznać dziecko z "Piramidą Zdrowia" proponuję oglądnąć filmik z piosenką: https://www.youtube.com/watch?v=7_Y8QekljEo

Pozdrawiam – pani Krysia