Zajęcia zdalne z edukacji zdrowotnej ( Temat: Wiem, jak oszczędzać wodę.)-16.04.2020r

Utworzono dnia 16.04.2020

Drodzy Rodzice!

Temat: Wiem, jak oszczędzać wodę.

Propozycje zadań do wykonania:

Zadanie 1. Proszę pokazać dziecku globus lub mapę świata.  Wspólnie z dzieckiem proszę go oglądnąć, wyjaśniając znaczenie poszczególnych kolorów, które oznaczają lądy, a które wodę. Na tej podstawie dzieci zauważą, że woda pokrywa większość Ziemi.  Pokazujemy dziecku, gdzie występuje woda słona- morza i oceany, a gdzie woda słodka, nadająca się do picia – rzeki i jeziora.

Dziecko niech odpowie na pytanie.

Czy wody do picia na świecie jest dużo, czy mało?

Zadanie 2. Doświadczenie „Jak dużo jest wody słodkiej nadającej się do picia?”

Pomoce: plastikowa litrowa butelka, naczynie z wodą, olej, menzurka do odmierzania.

Opis zadania: Rodzic wlewa do menzurki 10 ml oleju. Do litrowej butelki wlewa 970 ml wody i zaznacza jej poziom na ściance butelki mazakiem. Odpowiada to powierzchni wód i oceanów: dolewa do butelki 20 ml wody i zaznacza jej poziom- to z kolei odpowiada ilości wody związanej w lodowcach świata. Następnie rodzic przelewa 10 ml oleju z menzurki do butelki z wodą - odpowiada  to ilości wody  słodkiej na Ziemi, nadającej się do picia dla ludzi i zwierząt.

Rodzic zadaje pytanie. Czy wody słodkiej na ziemi jest dużo, czy mało?

Następnie wyjaśnia , że wody słodkiej na Ziemi jest mało, więc trzeba ją oszczędzać.

Zadanie 3. „Jak możemy oszczędzać wodę?” Oglądnij plakat : https://sochaczew24.info/mamo-tato-wole-wode/201521973/ .

Zadaj pytanie dziecku. Jak można oszczędzać wodę w domu, w przedszkolu…itp.? (na podstawie plakatu)

Po odpowiedziach rodzic stwierdza, że dziecko najlepiej oszczędza wodę zakręcając dokładnie kran.

Przy  myciu rąk w łazience zwrócenie uwagi dziecku na dokładne zakręcanie kranu,

w celu oszczędzania wody

Zadanie 4. Oglądnij razem z dzieckiem film edukacyjny „Oszczędzaj wodę!” .

Oto link: https://www.youtube.com/watch?v=Xmx2Yn5mutI

Pozdrawiam -Pani Krysia