Zajęcia zdalne z edukacji zdrowotnej (Temat: Higiena rąk)-26.03.2020r

Utworzono dnia 01.04.2020

TEMAT: Higiena rąk

Blok tematyczny:  Czyste ręce- przeciwdziałanie chorobom.

Obszar edukacyjny: mowy, myślenia i plastyczny.

Cele ogólne:

– wyrabianie nawyków higieniczno – kulturowych związanych z higieną rąk;
– utrwalanie wiedzy na temat zagrożeń płynących z braku higieny rąk;
– uczenie się prawidłowego mycia rąk

Przebieg zajęć:

1.Powitanie hasłem: "Moje zdrowie w moich rękach" i zabawą  na melodię piosenki: „Panie Janie”

„Czyste ręce, czyste ręce dzisiaj mam, dzisiaj mam
tobie Olu (…….) rączkę, tobie Olu (….) rączkę, swoją dam, swoją dam!”

2. Wprowadzenie do tematu inscenizacją pt. „ Dwie rączki”
(Rodzic  nakłada na jedną rękę rękawiczkę białą a na drugą czarną ( lub według uznania) i ręce prowadzą dialog)

B: Witam koleżanko! Jadłaś już śniadanko?
Cz: Witam, witam … źle się czuję, co śniadanko? Och żartujesz!
B: No tak, jak tu chlebek wziąć do ręki, która przecież brudna cała pewnie w błotku się taplała, babki z piasku też stawiała, kotka, pieska dotykała!
Cz: Tak, tak i to nie jest wszystko jeszcze bo łapałam rączką wreszcie: kredki, buty, lalki, miśki, potem szafki, włosy Kryśki, tego Tadzia co tak biega, ale fajny jest kolega! A i zapomniałam sobie że drapałam się po głowie!
B: O to wiele już się działo, wybrudziłaś swoje ciało, twoja skóra brudna, czarna, marna twoja dola, marna! Jeśli teraz zjesz kromeczkę to obawiam się troszeczkę, że przeniesiesz wnet do brzuszka złe bakterie na okruszkach. Będzie boleć brzuszek dzieci kiedy brud do środka wleci! A słyszałaś taką rzecz: można z brudu grypę mieć!
Cz: Co mam robić ? Poradź proszę tego brudu już nie zniosę!
B: Sprawa prosta, co tu kryć trzeba dobrze ręce myć!
Cz: Ale jak? Ale jak? Czy do góry? Czy na wspak? Z wodą ? Może bez? Czy na sucho można też?
B: Ja się tego nauczyłam kiedy w przedszkolu byłam. Dzieci pokaz mi zrobiły mycia rączek nauczyły!
Cz: Ja zostaję tu dziś z wami by nauczyć się prawidłowo rączki myć aby zdrowym być!

3. Przejście do łazienki i pokaz prawidłowego mycia rąk. Zwrócenie uwagi na dokładne namydlenie, szorowanie, spłukiwanie rąk. Następnie ręce myją wszyscy domownicy.
4. „Kiedy należy myć rączki?’- rozmowa lub wykonanie rysunk/plakatu według pomysłu rodzica. Wykorzystanie różnych technik plastycznych ( malowanie, rysowanie, kolaż) .

5. Link do wykorzystania : https://miastodzieci.pl/wydarzenia/mycie-rak-dla-dzieci/

6. Zakończenie zajęć hasłem "Moje zdrowie w moich rękach"

Powodzenia ! Pozdrawiam i tęsknię za Wami!